W jaki sposób przygotować się do wizyty u ginekologa

Wizyta u ginekologa to dla wielu kobiet duży stres i obawa przed pokazaniem swoich najbardziej intymnej części ciała obcej osobie. Warto jednak traktować tę wizytę jako niezbędny punkt w procesie ciągłego dbania o swoje zdrowie. Bez względu na stan zdrowia, warto jest odwiedzić lekarza ginekologa raz na pół roku. Regularne badania okolic intymnych pozwolą na poczucie bezpieczeństwa i gwarancję odkrycia niepokojących objawów jeszcze w bardzo wczesnym stanie.

Jaki moment w cyklu jest najlepszy na wizytę u ginekologa?

W teorii badanie u ginekologa jest możliwe bez względu na obecny stan cyklu. Zarówno przed, po jak i podczas miesiączki istnieje możliwość przeprowadzenia badań ginekologicznych, jednak najbardziej optymalnym momentem badań ginekologicznych jest okres 10 dni po ustąpieniu okresu. To sprawia, iż jakiekolwiek badania będą o wiele bardziej komfortowe dla pacjentki. Dobrą praktyką jest powstrzymanie się od używania dopochwowej antykoncepcji oraz współżycia na dwa dni przed wizytą.

Jakie ubranie wybrać na wizytę do ginekologa

Wizyta u ginekologa (https://salvemedica.pl/ginekologia) powinna oznaczać wybór praktycznego ubioru, który w łatwy sposób będzie można zdjąć do badania. Najlepszym rozwiązaniem jest ubiór sposoby lud sukienki, którą można po prostu podnieść przed poczęciem na fotelu. Warto unikać takiego ubioru jak obcisłe spodnie lub kombinezony.

Jakich badań możemy się spodziewać u ginekologa?

Oprócz standardowych badań ginekologicznych wykonywanych na fotelu ginekologicznym, w gabinecie istnieje możliwość wykonania szeregu innych badań i zabiegów. Jednymi z najpopularniejszych badań są badanie cytologiczne, badanie hormonalne oraz USG. Innymi popularnymi badaniami jest badanie specjalną sondą, która weryfikuje drożność jajowodów oraz kolonoskopia.

Czy ginekolog może zadać nam jakieś pytania?

Ginekolog często rozpoczyna wizytę z pacjentką od wywiadu, który w dużym stopniu naświetli mu obecny stan zdrowia oraz historię pacjentki. Wśród pytań, które często padają podczas wizyty u ginekologa, możemy usłyszeć pytanie o długość standardowego cyklu miesiączkowego, wiek pierwszej miesiączki, jak wygląda krwawienie podczas okresu (czy jest skromne, czy obfite), kiedy zanotowano ostatnią menstruację, czy mamy stałego partnera, a także czy stosujemy środki antykoncepcyjne, a jeśli tak to jakiego rodzaju. Przygotowując się do wizyty u ginekologa, należy pokrótce znać odpowiedzi na te pytania, gdyż taka wiedza, choć wydaje nam się nieistotna, może być bardzo wartościową wiedzą dla prowadzącego nas ginekologa.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
About the Author