Leczenie bólów mięśni zewnętrznie

Leczenie obolałej tkanki mięśniowej możliwe jest nie tylko poprzez stosowanie ćwiczeń oraz preparatów do użytku wewnętrznego, ale również – działając na zewnątrz.

Doskonałe efekty przynosi oziębianie.

Skuteczna terapia zimnem

Zaraz po urazie należy na bolącą partię ciała nałożyć zimny kompres. Nie ma przy tym znaczenia, czy bóle mięśnisą spowodowane uderzeniem czy też ich nadwyrężeniem – w każdym przypadku leczenie będzie przebiegało dokładnie tak samo. Zgodnie z tym, co mówią na ten temat eksperci, powinno się stosować okłady z lodu. W ręcznik lub plastikową torbę zawijamy kilka kostek lodu i przykładamy do obolałej części na około 20 minut. Przez cały dzień, co jakiś czas ponawiamy tę czynność. Nie należy jednak przedłużać czasu pojedynczej sesji, bowiem przy zbyt długiej ekspozycji na niską temperaturę zwężają się naczynia krwionośne, a to grozi martwicą tkanki.

Niektóre osoby powinny być także ostrożne – jeżeli cierpisz na cukrzyce bądź choroby serca to raczej nie stosuj tego sposobu w leczeniu bólu. Możesz w zamian używać specjalnie do tego przygotowanych preparatów chłodzących, mających postać maści lub plastrów.

Nie tylko oziębianie, ale wręcz przeciwnie – ogrzewanie może okazać się zbawienne na nasze bólemięśni! Dlatego właśnie stosowanie leku na ból mięśni pomaga.

Kilka słów o ogrzewaniu

Po wstępnym oziębieniu rozpoczynamy ogrzewanie. Dzięki działaniu ciepła naczynia krwionośne zaczynają się poszerzać, a komórki i całe tkanki będą lepiej dotlenione i odżywione. Tkanki, którym niczego nie brakuje, bardzo szybko dochodzą do pełni zdrowia, szybciej się goją oraz regenerują. Ogrzewanie jest najlepszym sposobem na wszystkie urazy związane ze zbyt intensywnym treningiem. Doskonale wpływają ciepłe kąpiele, jacuzzi z dodatkami olejków eterycznych, poduszki elektryczne oraz specjalistyczne plastry rozgrzewające.

Jeżeli zatem cierpisz na bole mięśni po treningu to zastosuj wszystkie sposoby związane z ogrzewaniem tkanek. Pamiętaj jednak, żeby zbyt szybko nie zmieniać temperatur przy ciele, bowiem może to wywołać znaczny i niezbyt estetyczny obrzęk. Nie musisz stosować też kompresów naprzemiennie, jeżeli używasz jednego to wystarczy zimny.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
About the Author