Jak pokonać cholesterol LDL?

Sytuacja zdrowotna Polaków nie jest może jeszcze krytyczna, lecz niemniej dalej stanowi poważny problem. Jeśli utrzymamy nasze tempo złego odżywiania się, bardzo możliwe, że będziemy na równi otyli co Amerykanie. Największym zagrożeniem dla pokolenia 40 i 50-latków jest cholesterol LDL. Co to za substancja i w jaki sposób decyduje o naszym zdrowiu?

Mikroskładnik, makroproblem – cholesterol LDL

Sama substancja, jaką jest cholesterol, pochodzi z tłuszczy zwierzęcych oraz roślinnych. Jest produkowany również przez nasz organizm. Cholesterol jest ważnym składnikiem naszej diety, jako że odpowiada za prawidłową pracę naszych komórek w ciele, a także produkcję witaminy D pod wpływem wystawienia skóry na słońce. To natomiast znacznie zmniejsza szanse na zachorowanie na nowotwór.

Sam cholesterol można podzielić na dwie kategorie:

  • Cholesterol HDL – posiada dużą ilość lipoprotein, które pozytywnie wpływają na nasz układ krążenia;
  • Cholesterol LDL – zawierający niską gęstość lipoprotein, a co za tym idzie – odkłada się na ściankach naszych tętnic i żył, skutecznie je zwężając, a nawet blokując.

Cholesterol HDL można znaleźć przede wszystkim w pieczywie razowym oraz kaszach i chudym mięsie. Spożywanie ich sprawi, że będziemy dostarczać odpowiednich ilości tego budulca.

Z drugiej strony zły cholesterol LDL znajduje się w towarach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, takich jak kiełbasy, golonki czy smalce. Spożywanie ich nie tylko doda nam kilogramów, lecz także może sprawić, że cholesterol LDL będzie odkładał się w naszych żyłach.

Jak zaniżyć wysoki poziom złego cholesterolu?

Wysoki cholesterol zwalczy się przede wszystkim odpowiednio dobraną dietę oraz dużą ilości ruchu fizycznego. Osoby w średnim wieku, a nawet młodsze, powinny przede wszystkim trenować wysiłkowe sporty 3 razy w tygodniu.

A co mają zrobić osoby w podeszłym wieku, które nie mogą pozwolić sobie na zaawansowaną aktywność ruchową? Podstawowym sposobem zwalczenia wysokiego cholesterolu LDL jest przede wszystkim ścisła kontrola diety spożywanych produktów. Jeśli zastąpi się ciężkie mięsa oraz alkohole chudym drobiem, rybami oraz warzywami, będziemy mieli znacznie niższy poziom cholesterolu LDL we krwi. Również można wspierać się suplementami diety na zmniejszenie cholesterolu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
About the Author