Krótki wpis o objawach migreny

W jaki sposób objawia się migrena? Na samym początku występuje tak zwana faza zwiastunów – czyli sytuacja, po której chory już może się domyślać, że niebawem zostanie zaatakowany przez chorobę. Do 60% osób szybko dostrzega te pierwsze objawy i są w stanie przewidzieć kiedy atak nastąpi. Faza zwiastunów przychodzi nawet na kilka dni przed największym atakiem.

Sprawia, że dana osoba cierpi na zaburzenia nastroju – łatwo wybucha, reaguje gniewem lub euforią. Staje się bardziej depresyjna, zmęczona, nie jest w stanie powstrzymać częstego ziewania. Pojawiają się trudności w koncentracji, apetyt nadmierny bądź zupełny jego brak. Chory bardziej się poci, ma wyższą temperaturę ciała i skarży się na sztywność karku.

Migrena to choroba, którą często poprzedza tak zwana aura.

Czym jest aura? Przyjrzyjmy się jej dwóm rodzajom.

Aurą nazywamy objawy, które występują bezpośrednio zaraz przed atakiem, nie więcej niż na godzinę przed. W większości przypadków są to ogniskowe objawy neurologiczne, z tego powodu dzieli objawy dzieli się na dwie grupy, nazywane aurą typową i nietypową.

Najczęstszą postacią aury jest tak zwana aura wzrokowa, w której skupiają się wszelakie symptomy związane z narządem wzroku. Są to mroczki przed oczami, błyski, pojedyncze zniekształcenia obrazów. Czasem pojawia się niedowidzenie bądź całkowita utrata wzroku (oczywiście tylko chwilowa, aura niczego nie uszkadza w sposób trwały). Istnieje także aura okoporaźna – oznacza ona porażenie mięśni znajdujących się w regionach oczu.

Może to doprowadzić do opadnięcia powieki a także do zaburzenia ruchu gałek ocznych. Ciekawostką jest na pewno zjawisko „śniegu optycznego”.

Faza aury wzrokowej

Oznacza ono jedną z faz aury wzrokowej, która jednak wcale nie kończy się napadem bólu. Nieco inaczej wygląda aura czuciowa – przede wszystkim występuje ona zdecydowanie rzadziej, dominują w niej parestezje a także wrażenie „przebiegania prądu” zaraz przy ustach bądź w okolicach kończyn. Chorzy skarżą się na drętwienie, poczucie gwałtownych zmian temperatury.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
About the Author